Česká firma nanoSPACE ve spolupráci s firmou Šapito přišla na trh se speciální řadou hypoalergenních hraček. Tyto hračky, které dostaly název Nano Šapiťáčci, v sobě spojují kvalitní ruční práci a nejmodernější nanotechnologie.

Sapitacci_protiroztočováhracka_blecha-405x270

Nano Šapiťáčci jsou podšité nanotkaninou, která zabraňuje shromažďování alergenů uvnitř textilie. „Jedná se o mechanickou bariéru. Nanotkanina má póry veliké 80 nm, zatímco roztoči mají rozměr 420 tisíc nanometrů, jejich výkaly – alergeny – jsou veliké 1000 nm. Představte si, že jste roztoč, míč, který držíte v ruce, je alergen a síť v bráně je nanotkanina. Roztoč ani alergen nemá šanci skrz nanotkaninu projít,” tvrdí marketingový ředitel nanoSPACE Jiří Kůs. Roztoči a alergeny se tudíž nemůžou shromažďovat a množit v Nano Šapiťáčcích.

„Hračky, které vznikly ve spolupráci s nanoSPACE mají jedinečný potenciál a věřím, že budou mezi malými zákazníky oblíbené. Spojením nanotkaniny a našich designů hraček vznikl produkt, který je ideální hračkou pro malé alergiky,” vysvětluje designer z firmy Šapito Jiří Mrňávek. Nano Šapiťáčci nechrání děti pouze před alergickými reakcemi, ale také před nemocemi, které šíří roztoči. Jejich alergeny, které se hromadí ve výplni běžných hraček totiž způsobují například astma či záněty dýchacích cest.

Astma se podle Státního zdravotního ústavu od 90. let 20. století stalo jednou z nejčastějších chronických onemocnění. Výskyt u dětí je zřetelně vyšší než u dospělých, a v některých zemích přesahuje v dětské populaci 20 %. Od roku 1996 do 2006 vzrostl počet alergických dětí o polovinu. V posledních letech se výskyt alergií u dětí stabilizoval na 30 %, výskyt astmatu ale stále roste. Jedním z důvodů je zvýšená expozice celoročně působících alergenů, jakými jsou například roztoči.

V největším riziku jsou právě děti vyrůstající ve městech, kde je velký objem silniční dopravy. Důležitá je prevence. „Antialergické lůžkoviny z mikrovlákna nebyly dostatečně účinné, hračky pro alergiky neexistovaly,” objasňuje Jiří Kůs důležitost antialergických lůžkovin a hraček s nanotkaninou. „U výrobků z nanotkaniny byl ověřen záchyt mikroorganismů ≥ 99,0 % a prokázán účinný záchyt prachových částic ≥ 99,9 %,” dodává.

Celý výrobní proces lůžkovin a hraček probíhá v České republice. Nano Šapiťáčci jsou zatím dostupné pouze na e-shopu firmy nanoSPACE.
NanoSPACE je jediným výrobcem antialergických hraček a lůžkovin s nanotkaninou na světě, je zakládajícím členem Asociace nanotechnologického průmyslu ČR a je součástí projektu Česko je nano a pureSPACE Solution.